OPROWADZENIE PO LEŚNEJ

OPRAWADZANIE  PO SANKTUARIUM LEŚNIAŃSKIM

Podobny obraz

Witam Was bardzo serdecznie. Dziękujemy, że odwiedzacie nasze Leśniańskie Sanktuarium bardzo ważne dla nas Paulinów i bardzo ważne dla Diecezji Siedleckiej, która w roku przyszłym (2018) będzie obchodzila swoje 200-lecie istnienia.

Zanim zacznę mówić o historii naszego Sanktuarium, chcę nawiązać do Odsieczy Wiedeńskiej z roku 1683 roku. Jak wiemy z pomocą dla mieszkańców Wiednia obleganych przez Turów przyszedł król Polski Jan III Sobieski. Atak jego husarii 12 września 1683 roku przesądził o zwycięstwie wojsk chrześcijańskich nad wojskami tureckimi pod Wiedniem. Do zwycięstwa nad Turkami niewątpliwie w ogromnej mierze przyczynił się człowiek pochodzący z Leśnej Podlaskiej, niejaki Jan Michałowicz, który jako pomocnik kupca Jerzego Kulczyckiego znajdujący się w oblężonym Wiedniu zgodził się zostać kurierem przemierzającym  z Wiednia drogę przez obóz turecki do wojsk cesarskich i do wojsk Jana III Sobieskiego. Uczynił to 5 razy, raz ze swoim szefem Jerzym Kulczyckim a 4 razy już sam. Tak jak ptak przelatuje ponad przeszkodami, tak i on przedzierał się przez nieprzyjaciół do oblężonego Wiednia i niósł nadzieję wiedeńczykom by ratować chrześcijan. Być może i dlatego w dwa tygodnie później 26 września 1683 roku, jako nagroda dla niego (bo jego szef Kulczycki dostał sowitą nagrodę od wiedeńczyków, a Michałowicz został bez nagrody) w jego rodzinnej miejscowości w Leśnej Podlaskiej na dzikiej gruszy na okopach zwanymi jadźwińskimi czy krzyżackimi ukazała się cudowna kamienna ikona z wizerunkami: Marii, Jezusa i Ducha Świętego. Obraz zobaczyli dwaj chłopcy pasący bydło: 9-letni Aleksander Stalmaszczuk i 10-letni Miron Makaruk. Poruszeni tym bardzo rozpowiedzieli o tym ludziom, którzy się licznie zbiegli do obrazu. Na miejscu zjawienia się Obrazu zaczęły dziać się cuda. Obraz zdjęto i umieszczono go na dworze dziedzica Pawła Kazimierza Michałowskiego, który 3 lata póżniej wybudował w miejscu zjawienia się Obrazu drewniany kościół gdzie przeniesiono cudowna kamienną ikonę. Do opieki nad obrazem w roku 1727 zaproszono Paulinów z Jasnej Góry, opiekujących się Jasnogórskim Wizerunkiem.  Paulini od razu wzięli się za budowę obecnego murowanego kościoła. Cześć Maryi Leśniańskiej rosła także poza Diecezję Siedlecką. Do Kultu Maryi w szczególny sposób przyczynił się Prowincjał Paulinów, przyszły biskup Inflancki O. Konstanty Moszyński, którego pomnik mijaliście przed kościołem.

Nadszedł trudny czas zaoborów. W roku 1864 wyrzucono Paulinów z Leśnej. W latach 1875-1915 kościół leśniański stał się prawosławną cerkwią. Przy niej powstał duży klasztor mniszek prawosławnych – „Leśniańskij żeńskij pierwokłasnyj monastyr". Mniszki prowadziły internat dla ubogich dziewcząt i szkołę. Założyły też w Leśnej Seminarium Nauczycielskie.

16-17 sierpnia 1915 r. wkroczyła do Leśnej I Brygada Legionów Piłsudskiego. Mniszki w pośpiechu opuściły klasztor wraz z dziećmi. Do klasztoru wkrótce wrócili Paulini (1919 roku) i ukryta w Łomży cudowna  kamienna Ikona (1927). W czasie II wojny światowej w murach kościołą i klasztoru spotkania konspiracyjne mieli partyzanci, szczególnie oddział „Zenona”. Korzystali oni również z posługi duchowej Ojców Paulinów.

Za staraniem Paulinów i staraniem  biskupa podlaskiego Ignacego Świrskiego 18 sierpnia 1963  w niedzielę, Prymas Polski Stefan Kardynał Wyszyński i bp Ignacy Świrski ukoronowali cudowną kamienną ikonę „koronami papieskimi”, które z Rzymu wraz z dekretem  koronacyjnym przywiózł  krakowski biskup pomocniczy Karol Wojtyła, który już w jesieni tegoż roku został Ordynariuszem Krakowskim. Jako ojciec św. Jan Paweł II w roku 1983 ofiarował złotą różę naszemu sanktuarium (jest przy obrazie MBL)  w 300 rocznicę zjawienia się Obrazu, a w roku 1984 mianował nasz kościół Bazylika Mniejszą. W roku 2000 nasza bazylika staraniem Przeora O. Marka Kowalskiego zyskała przepiękne malowidła. Obecny Przeor O. Marek Moga podjął się remonu zewnętrznej elewacji bazyliki.

 

Po więcej informacji zapraszamy do Kaplicy Zjawienia. Pod obrazami znajdziecie odpowiednie informacje. Skorzystajcie też z cudownego źródełka, która nadal bije (daję wodę) i uzdrawia (mocą Bożą).

Dziękuję za wysłuchanie. (Opracował o. Mieczysław Łacek, listopad 2017 roku)


« powrót
1844011 odwiedzin od 14 października 2013                                           1999-2024 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms