ŚWIADECTWA CUDOWNYCH UZDROWIEŃ
HISTORIA OBRAZU LEŚNIAŃSKIEGO

Kamienna Ikona

Monastyr Leśniański we Francji w miejscowości Provemont, czterdzieści kilometrów od Paryża

Jest to "panagia leśniańska" <leśniańskaja cudowna=""  ikona=""  bożiej="" matieri"="" z="" prevemont,=""

a panagia to jest ozdoba noszona przez duchownych prawosławnych

Monaster w Leśnej i cudowna Ikona

Map of chauvincourt provemont

Monaster Leśniańskiej Ikony Matki Bożej w Chavincourt-Provemont

Strona internetowa Monastyru Leśnianskiego we Francji

1950 zakonnice uzyskały zgodę na wyjazd do Francji, gdzie w 1967 nabyły osiemnastowieczną posiadłość w Provemont w Normandii. W uzyskaniu pozytywnej decyzji w sprawie opuszczenia Jugosławii, jak i w późniejszej organizacji monasteru we Francji znacząco pomógł mniszkom fakt, że wiele z nich pochodziło z arystokratycznych rodzin rosyjskich, jak również wsparcie wiernych eparchii genewskiej i zachodnioeuropejskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji. Ich monaster od początku swojego istnienia był ważnym celem pielgrzymek, głównie ze względu na przechowywaną w nim Leśniańską Ikonę Matki Bożej, zaś do1996 także relikwie św. Atanazego Brzeskiego. Na początku XXI w. w monasterze przebywało 13 mniszek i 14 posłusznic[1].

W monasterze kilkakrotnie odbywał się sobór archijerejski Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji. Monaster sprzeciwiał się działaniom metropolity Ławra, dążącego do zjednoczenia Kościoła z patriarchatem moskiewskim, a cztery lata po podpisaniu przez obydwa Kościoły aktu jedności kanonicznej, w 2007, przeszedł do Rosyjskiego Kościoła Prawdziwie Prawosławnego[2].

Katarzyna (Jefimowska) - twórczyni monasteru Narodzenia Matki Bożej w Leśnej.

STARY KORNIN - 100 km od Leśnej Podlaskiej, pod Bielskiem Podlaskim

 

"STAROKORNICKAJA IKONA ŚWIĘTEGO DUCHA" - kopia MB Leśniańskiej

W 1709 roku miało miejsce nadzwyczajne wydarzenie w Starym Korninie. Objawiła się ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem. Stała się ona źródłem cudownych uzdrowień i wielu łask. To było powodem dla którego Stary Kornin stał się miejscem kultowym i przyciągał rzesze pielgrzymów. W związku z tym, że nie zachowały się żadne wizerunki i kopie nie znamy dokładne wyglądu tej ikony. Dostępna literatura informuje, że była to kopia Leśniańskiej Ikony Matki Bożej. Wizytacja cerkwi kornińskiej opisuje, że była to ikona ozdobiona różnymi wotami ze złota, srebra i innych materiałów. Umieszczono ją na kamiennym, głównym ołtarzu cerkwi św. Michała Archanioła i św. Anny.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_%C5%9Bw._Micha%C5%82a_Archanio%C5%82a_w_Starym_Korninie

MB Lesniańska w Styrzyńcu k. Białej Podlaskiej

1843604 odwiedzin od 14 października 2013                                           1999-2024 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms