RELIKWIE ŚW. PAWŁA I PUSTELNIKA

Św. Paweł I Pustelnik, Patriarcha Zakonu Paulinów

 

 

 

 

 

Urodził się w Tebach w 228 r. Ok. 240 r. za czasów Dioklecjana rozpoczęły się prześladowania chrześcijan. Gdy Paweł dowiaduje się, że jego szwagier żądny jego bogactwa planuje go wydać, porzuca wszystko i zbiega na pustkowie. Po dwóch latach prześladowania ustają, mimo to Paweł postanawia pozostać w pustelni. Na modlitwie i w samotności spędza w niej resztę swojego życia (prawie 90 lat).

Jaskinia, w której mieszka posiada obszerne pomieszczenie pod gołym niebem a w nim znajduje się czyste źródło i rośnie stara palma, która dostarcza mu pożywienia i odzienia.  Codziennie  pojawia się również kruk z połową bochenka chleba.

Gdy życie Pawła dobiega końca, pod wpływem bożego natchnienia dowiaduje się o nim św. Antoni pustelnik i postanawia go odnaleźć. Po drodze spotyka liczne stworzenia zamieszkujące pustynię, ale uzbrojony w "tarczę wiary i zbroję nadziei" ostatecznie odnajduje Pawła. Gdy prowadzą rozmowę, pojawia się kruk z całym bochenkiem chleba. Zdziwionemu Antoniemu, Paweł wyjaśnia, że Bóg co dzień go tak żywi, a teraz ze względu na gościa podwoił porcję. Po tym wyjaśnieniu powstał między nimi spór, o to który jest godniejszy, by chleb podzielić. Paweł oddawał ten zaszczyt gościowi, Antoni zaś starszemu. W końcu obaj położyli rękę na chlebie i podzielili go na równe części.

Po nocy spędzonej na czuwaniu, Paweł oznajmia Antoniemu, że nadszedł czas jego śmierci i oddania ducha Chrystusowi. Prosi go, by został pochowany w płaszczu św. Atanazego. Nie chodzi mu jednak o troskę o własne ciało, ale oto by złagodzić ból towarzysza z powodu własnej śmierci. Antoni widząc w nim Chrystusa, nie ośmiela mu się przeciwstawić. Wyrusza do klasztoru. Bierze płaszcz i pośpiesznie wraca. Kiedy dzielą go trzy godziny drogi od celu, widzi wśród zastępu aniołów, chórów proroków i apostołów, duszę Pawła wstępującą do nieba. Kiedy dociera na miejsce odnajduje ciało pustelnika w pozycji klęczącej z rękoma wzniesionymi ku górze. Chowa go zgodnie z chrześcijańską tradycją. Grób wykopują przybyłe z głębi pustyni dwa lwy. Święty Paweł umiera w 341 r. mając 113 lat.

Jest pierwszym pustelnikiem, którego imię jest znane. Kanonizacja miała miejsce 491 r. w Rzymie, za pontyfikatu papieża Galazego I. Jego żywot został spisany przez św. Hieronima w latach 374-379. Uroczystość św. Pawła Pustelnika przypada 15 stycznia.  W ikonografii przedstawiany jest w tkanej sukni z liści palmowych. A jego atrybutami są: kruk, kruk z chlebem w dziobie, lew kopiący grób, przełamany chleb. Żywot św. Pawła z Teb dostępny jest na stronach klasztoru oo. paulinów na Skałce w Krakowie: http://www.skalka.paulini.pl

Uroczystość św. Pawła I Pustelnika w Leśnej Podlaskiej 19 stycznia 2014 roku

"PAWEŁKI" w Leśnej Podlaskiej 11-19 stycznia 2014 roku

Nowenna do św. Pawła I Pustelnika


« powrót
1844572 odwiedzin od 14 października 2013                                           1999-2024 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms