PIELGRZYMI LEŚNIAŃSCY

Tekst z maszynopisu O. Kazimierza Szafrańca OSPPE, Leśna 1980: „Wielka światłość nad Leśna" na nowo zredagowana i uzupełniony przez O. Mieczysława Łacka OSPPE, Leśna 2013.

 

XV. Pielgrzymi

 

Rok 1980. Najlepiej go oglądać przez kratki konfesjonału. Stoi w kącie obok ołtarza św. Antoniego Padewskiego pomiędzy dwoma wazonami glinianymi, z których wyrastały szablowate liście oleandra (grube, zielone liście). Ustawiony na pospolitym stoliku nachylił się lekko. Biodra zakrywa mu opaska, ręce w przegubach ma związane sznurem, głowę okala cierniowa korona, spod której na plecy spływają gęste włosy. Twarz ma zwróconą nieco ku górze, oczy szeroko otwarte, usta rozchylone jakby chciały cos powiedzieć, niewielki, kędzierzawy zarost na brodzie. Prawą stopę ma skaleczoną. Sznur na przedłużeniu bioder rozerwany... To Jezus Nazareński. W kościele leśniańskim, przed zamienieniem go na cerkiew, miał swój pierwszy ołtarz w lewej nawie począwszy od ołtarza wielkiego. Ongiś odbierał serdeczną cześć w murowanym kościółku, zwanym obecnie Kaplicą Zjawienia Cudownego Obrazu MBL. Po latach poniewierki, której nie szczędzili mu obcy i swoi, wrócił na podwyższenie, żeby znowu ułatwić pielgrzymom serdeczna skruchę, szczerą spowiedź i doskonałe pojednanie z Bogiem. Tysiące nieznanych pielgrzymów klęczało przed nim. Miliony oczu wpatrywało się w jego otwarte oczy, żeby w duszy słuchać własnego sumienia, żeby przyjąć powiew łaski Ducha Świętego. A napływ pielgrzymów był wielki.

W niedzielę po św. Mateuszu 1697 roku ks. Janicki po mszy św. rozdał 500 komunii św. Świadczy to o znacznym ruchu pielgrzymkowym, szczególnie z Podlasia. Ludzi przyciągał Cudowny Obraz MBL i powtarzające się dziwne zjawiska. 7 września 1699 roku: jasność się wielka pokazała nad Leśną, gdzie był widziany ogień zstępujący w „Okopy Leśniańskie", na co patrzało wiele ludzi, to jest Panas Kulawy malarz z Bukowic, Michał Makaryk, Marianna Mazurka i innych ludzi tak wiele. W tym też roku post festum s. Michaeli Archangeli widziało ludzi wiele jasność nad Leśną i ogień spadający po raz dwa: pierwszy raz na Bożą Mękę, drugi raz na gruszkę, na to miejsce, na którym się Obraz Panny Najść. pokazał i zjawił w Leśnej.

W XVII, XVIII i XIX wieku gromadzili się u stóp Piękna Podlasia i łacinnicy, i unici. Przynosili wota, przychodzili z sercami skruszonymi, łączyli się w uczcie eucharystycznej z Bogiem i jednoczyli się między sobą. Spotykamy wtedy pielgrzymów z następujących miejscowości: Padków, Międzyrzecz Podlaski, Lipnica, Konstantynów, Orbów, Siemiatycze, Mostów, Wojcieszków, Kiełbaski, Poniaty, Szaniawy, Mościbrody, Terlików, Sterdynia, Lipno, Koszelówka, Zwierzchlisie, Krześlin, Popławy, Kozierady i inne.

Niewola na lat 140 uśmierciła ruch pielgrzymkowy. Odżył z nastaniem jutrzenki niepodległości, a potem w okresie powojennym, obejmując nawet bardzo odległe miejscowości takie jak: Gdynia, Warszawa, Łomża, Białystok, Lublin, Garwolin, Mińsk Mazowiecki, jaki i bliższe: Siedlce, Włodawa, Parczew, Sokołów Podlaski, Radzyń Podlaski, Białą Podlaska, Janów Podlaski, Piszczac, Zbuczyn, Serpelice, Górki i inne.

Przybywano tu indywidualnie i w zorganizowanych pielgrzymkach. 23 czerwca 1974 roku z parafii Wniebowzięcia NMP ze Stoczka Łukowskiego przybyło 110 osób. 29 lipca 1974 roku przybyła grupa dzieci I-komunijnych z rodzicami w liczbie około 1200 osób. 13 lipca 1975 roku z parafii Hadynów przybyłą pielgrzymka dzieci I-komunijnych, ministranci, bielanki i starsze osoby z proboszczem ks. Eugeniuszem Zalewskim, by dziękować za łaski otrzymane przez przyczynę MBL i prosić o wytrwanie w wierze katolickiej do końca życia. Na 15 sierpnia 1975 roku przybyła z Łosic 43 Piesza Pielgrzymka licząca ok. 1.700 osób. W 1980 roku przybyły piesze pielgrzymki z: Łosic, Sarnak, Konstantynowa, Serpelic, Białej Podlaskiej.

Pielgrzymi i goście zapisywali się w specjalnych księgach pamiątkowych, w tzw. Złotych Księgach. Były też księgi dla księży odprawiających tu msze św. Są w nich wpisy dostojnych gości, pielgrzymów, m.in. Karola Wojtyły, przyszłego Ojca św., biskupów m.in.: Mariana Jankowskiego, Ignacego Świrskiego, Jana Mazura, Stefana Truszczyńskiego, Tomasza Jerycha, Stefana Wyrzykowskiego, Ignacego Tokarczuka, Wacława Skomorochy, Zdzisława Golińskiego, arcybiskupa Bolesława Kominka, a także o. Piusa Przeździeckiego, o. Romualda Kosteckiego OP.

Pielgrzymi spod znaku Pana Jezusa Nazareńskiego, często nie umiejących się podpisywać lub nie chcący się wpisywać do ksiąg, wpisywali swą obecność w tym świętym miejscu kolanami, obchodząc na nich ołtarz z Cudownym Wizerunkiem NMP w Leśnej Podlaskiej.


« powrót
1844216 odwiedzin od 14 października 2013                                           1999-2024 © MATinternet Zakopane :: Powered by MATcms